Billie Jean King (Polski)

na Wimbledonie w trzeciej rundzie King po raz ostatni zagrała z Marią Bueno.King wygrała 6: 2, 7: 5. W ćwierćfinale Evert po raz pierwszy pokonał Kinga w wielkoszlemowym turnieju singlowym i po raz pierwszy na trawie 6: 1, 6: 2 w zaledwie 46 minut. Evert powiedziała, że był to najlepszy mecz, jaki kiedykolwiek zagrała na trawie do tego momentu w karierze, a King powiedziała: „żadnych wymówek. Zapomnijmy o kolanach, kostkach, palcach u stóp, o wszystkim innym. Grała w tenisa. Nie sądzę, że wielu graczy by ją dzisiaj pokonało.,”King powiedział także po meczu:” może będę szczęśliwy będąc numerem osiem zamiast numerem jeden. Na tym etapie, tylko gra, to jest wystarczająco wygraną dla mnie.”Ale zapytany o emeryturę, Król powiedział:” przejść na emeryturę? Zrezygnować z tenisa turniejowego? Chyba żartujesz. To znaczy, że mam dużo więcej pracy. Muszę być twarda… zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Muszę się zabić przez następne pół roku. To długi, żmudny proces. Będę cierpieć. Ale wrócę.,”Była mała historyczna uwaga na Wimbledonie 1977 w tym, że po raz pierwszy w historii King rywalizowała na mistrzostwach, że nie dotarła do finału. Od debiutu w 1961 do 1976 roku grała w finale jednej z trzech imprez mistrzowskich dla kobiet każdego roku. Być może była w tym ironia w tym, że jako mistrz Wimbledonu z największą liczbą tytułów w swojej historii, Impreza obchodziła swoje stulecie w roku King nie udało się zrobić finału po raz pierwszy. Na mistrzostwach świata w 1980 i 1982 nie wystąpiła w żadnym finale., W całej swojej karierze Wimbledonu, składającej się z 22 konkursów, King nigdy nie został półfinalistą przynajmniej jednej imprezy każdego roku.

Evert powtórzyła ćwierćfinałowe zwycięstwo Wimbledonu nad Kingiem na clay court US Open, wygrywając 6: 2, 6: 0. Ta strata skłoniła Kinga do powiedzenia: „lepiej zbieram się do października lub listopada, albo to wszystko. Będę musiał podjąć kilka ważnych decyzji. Nie mam 20 lat i nie mogę tak po prostu wyjść i zmienić swojej gry. Przez ostatnie cztery tygodnie nie cierpiałem. Używam tego jako koputa, nie powinienem grać.,”

King wygrała pięć z ośmiu turniejów, w których wzięła udział oraz oba swoje mecze Wightman Cup. Pokonała Nawratilovą wszystkie cztery razy, w tym trzy razy w ciągu trzech kolejnych tygodni, oraz dwukrotnie pokonała mistrzynię Wimbledonu Virginię Wade. Od 26 września King grał przez siedem kolejnych tygodni. Przegrała z Tylerem w drugiej rundzie w Palm Harbor na Florydzie i z Fromholtz Balestrat w półfinale w Atlancie., W ciągu trzech kolejnych tygodni wygrała trzy turnieje na kortach twardych. W Phoenix pokonała Navratilovę i Wendy Turnbull, tracąc do Turnbulla tylko cztery punkty w trzecim secie finału. W następnym tygodniu pokonała Navratilovą z Holtz Balestrat i wicemistrzyni Wimbledonu Stöve, wygrywając w São Paulo. W trzecim tygodniu pokonała Ruzici, Stöve i Janet Newberry Wright, wygrywając w San Juan. W listopadzie Evert przerwał 18-meczową passę Kinga w finale Mistrzostw Colgate Series w Mission Hills w Kalifornii., Następnie King wygrała swoje mecze Wightman Cup, pokonała Navratilovę i wygrała turniej w Japonii, a Wade wygrała Bremar Cup w Londynie. King powiedział: „Nigdy nie miałem takiego biegu, nawet w latach, gdy byłem mistrzem Wimbledonu. W wieku 34 lat czuję się lepiej niż w wieku 24 lat.”

1978edit

King w 1978 roku zagrała w 10 turniejach singlowych, ograniczając się do gry podwójnej po Wimbledonie.,

na początku roku King był wicemistrzem w Houston i Kansas City (przegrywając w obu z Martiną Navratilovą) oraz w Filadelfii (przegrywając z Chrisem Evertem). Na Virginia Slims Championships, King przegrała swój pierwszy round robin match z Virginią Wade i przerwała dwa pozostałe round robin MATCH z powodu kontuzji nogi odniesionej podczas pierwszego meczu.

na Wimbledonie King grała z bolesnym ostrogą pięty w lewej stopie i przegrała z Evertem w ćwierćfinale po raz drugi z rzędu 6: 3, 3: 6, 6: 2., Mecz był na serwie w trzecim secie z King serwujący na 2-3 (40-0) przed Evert zdobył pięć kolejnych punktów do przerwy serw. King zdobył łącznie tylko dwa punkty w dwóch ostatnich meczach. King powiedział po meczu: „nie sądzę, że moja mobilność jest bardzo dobra i to jest to, czego potrzebuję, aby ją pokonać. Fizycznie rozerwie Cię na strzępy, jeśli nie możesz z nią zostać. Jestem naprawdę rozczarowany. Naprawdę chciałem grać dobrze. Nie mogłem go przeciąć z powodu obcasa.”King i jej partner Ray Ruffels przegrali w finale gry mieszanej w setach.,

King wspólnie z Navratilovą zdobyła tytuł deblowy kobiet w US Open, czwarty tytuł deblowy kobiet w tym turnieju i czternasty tytuł wielkoszlemowy w grze podwójnej kobiet. Na koniec roku King był niepokonany w pięciu meczach deblowych (cztery z Evertem i jeden z Rosemary Casals), ponieważ USA wygrały Puchar Federacji w Melbourne w Australii. W 1978 roku zagrała z Tracy Austin w meczu Wightman Cup przeciwko Wielkiej Brytanii, pokonując Anne Hobbs & Sue Mappin w best of seven rubbers, mimo że USA przegrały Puchar 3-4., Podczas zawodów Pucharu Federacji, King zasugerowała wycofanie się z przyszłych głównych zawodów singlowych i powiedziała, że jest „chora i zmęczona ciągłą operacją”, próbując uzyskać odpowiednią formę na te wydarzenia. Mimo to 22 grudnia King przeszedł operację stopy, próbując odzyskać mobilność i powrócić do tenisowego tournee.

1979edit

w pierwszej połowie 1979 roku King zagrała tylko jedno spotkanie – dublet w meczu Pucharu Federacji z Hiszpanią – z powodu poważnej operacji lewej stopy w grudniu 1978 roku.,

King powrócił do rywalizacji singlowej na rozgrzewkowym turnieju wimbledońskim w Chichester. W 48.minucie pokonała mistrzynię Wimbledonu Martinę Navratilovą 6: 1, 6: 2, a w półfinale przegrała z Evonne Goolagong Cawley 1: 6, 6: 4, 10: 8. Rozstawiona z numerem siódmym na Wimbledonie, King pokonała w czwartej rundzie Hanę Mandlíkovą, po czym przegrała ostatnie sześć meczów ćwierćfinałowego meczu z rozstawioną z numerem czwartym Tracy Austin 6: 4, 6: 7(5), 6: 2., King współpracował z Navratilovą na Wimbledonie, aby wygrać 20. i ostatni tytuł Wimbledonu, bijąc długoletni rekord Elizabeth Ryan z 19 tytułów Wimbledonu zaledwie jeden dzień po tym, jak Ryan upadł i zmarł na Wimbledonie.

Na US Open 9-osobowa Królewna doszła do ćwierćfinału bez straty seta, gdzie pokonała rozstawioną z numerem czwartym Virginię Wade 6: 3, 7: 6(4)., Następny mecz był półfinałowy z czterokrotnym obrońcą tytułu i najwyżej rozstawionym Chrisem Evertem; jednak z Kingiem utrudnionym przez kontuzję szyi odniesioną podczas przytulania niedźwiedzia z przyjacielem dzień przed meczem, Evert wygrał 6: 1, 6: 0, w tym ostatnie 11 meczów i 48 z ostatnich 63 punktów. Było to ósme z rzędu zwycięstwo Everta nad Kingiem, podczas których Evert przegrał tylko jednego seta i 31 meczów i wygrał cztery sety 6-0. Evert powiedział po meczu: „psychologicznie, czuję się bardzo pewny siebie, kiedy.. Zagraj ją.,”

w następnym tygodniu w Tokio King zdobyła swój pierwszy tytuł singlowy od prawie dwóch lat, pokonując w finale Goolagonga Cawleya. W listopadzie w Sztokholmie, King pokonała Betty Stöve w finale po tym, jak stöve straciła koncentrację podczas serwowania meczu 5-4 w trzecim secie. Trzy tygodnie później w Brighton, King przegrał półfinałowy mecz z Navratilovą 7: 5, 0: 6, 7: 6(3) po tym, jak King prowadził 6: 5 w trzecim secie. Rok zakończyła przegraną ćwierćfinałową w Melbourne (nie Australian Open), przegraną w drugiej rundzie w Sydney i przegraną półfinałową w trzech setach z Austinem w Tokio.,

1980–1981

King wygrała turniej w Houston, który rozpoczął się w lutym, pokonując w finale Martinę Navratilovą w 28 meczach.

na zakończonych zimą Mistrzostwach Avon w marcu King pokonała Virginię Wade w pierwszym meczu round robin 6: 1, 6: 3. Po tym, jak Wade utrzymał serw NA love to open the matchu, King wygrał dziewięć kolejnych partii i stracił tylko dziewięć punktów podczas tych partii., W 1980 roku wygrała French Open, a w 1972 roku po raz pierwszy od czasu wygrania wielkoszlemowego turnieju w 1972 roku pokonała Wendy Turnbull, a w 1983 roku przegrała z Tracy Austin w półfinale

King zagrała na French Open 1980, gdzie po raz pierwszy wygrała turniej w 1972 roku. Została rozstawiona z numerem drugim, ale przegrała w ćwierćfinale z rozstawioną z numerem piątym Dianne z Holtz Balestrat z Australii.,

na Wimbledonie King pokonał Pam Shriver w dwugodzinnym, czterdziestominutowym meczu czwartej rundy po tym, jak King uratował punkt meczowy w drugim secie i odzyskał wynik 4-2 (40-0) w trzecim secie z shriverem. W ćwierćfinale, który trwał dwa dni, King przegrał z dwukrotną obrończynią tytułu i najwyżej rozstawioną Navratilovą 7: 6, 1: 6, 10: 8. Początek meczu został opóźniony do późnego popołudnia z powodu deszczu. Ponieważ nosiła okulary, King zgodziła się rozpocząć mecz pod warunkiem, że urzędnicy turnieju natychmiast zawieszą mecz, jeśli deszcz powróci., Podczas pierwszego seta mżawka zaczęła spadać, jednak sędzia krzesełkowy odmówił zawieszenia meczu. King prowadził w tiebreakerze 5: 1, zanim Navratilova wróciła, aby wygrać seta, po czym sędzia zgodził się na zawieszenie. Gdy mecz został wznowiony następnego dnia, King zdobył 20 z pierwszych 23 punktów, aby objąć prowadzenie 5-0 w drugim secie i stracił łącznie siedem punktów, wygrywając seta w zaledwie 17 minut. W trzecim secie, Navratilova złamał służyć do podjęcia 2-0 prowadzenie przed King złamał ponownie dwa razy i ostatecznie służył do meczu na 6-5., Następnie King uderzył w cztery salwy, co pozwoliło Navratilovie złamać serw NA love, a nawet mecz. King zapisał trzy punkty meczowe podczas serwowania przy 6-7 i trzy kolejne punkty meczowe podczas serwowania przy 7-8. Podczas zmiany pomiędzy meczami przy stanie 8-9 okulary Kinga pękły po raz pierwszy w karierze. Miała zapasową parę, ale nie czuli się tak samo. King zapisał dwa punkty meczowe, zanim Navratilova złamała serwa, aby wygrać mecz. King powiedział: „Myślę ,że to może być jedyny mecz w mojej karierze, który mógłbym wygrać, gdybym nie miał złych oczu.,”

Navratilova zdecydowała, że chce nowego partnera deblowego i zaczęła grać z Shriverem, ale odmówiła omówienia zmiany bezpośrednio z Kingiem. W końcu skonfrontowała się z Navratilovą wiosną 1981 roku, podobno mówiąc do niej: „powiedz mi, że jestem za stary … ale powiedz mi coś.”Navratilova nie chciała o tym mówić.

14 listopada w San Francisco King przeszedł drobną operację kolana w celu usunięcia zrostów i chrząstki.,

1982–1983Edit

w 1982 roku King rozpoczęła powrót, wygrywając turniej rozgrzewkowy Wimbledonu 1982 Edgbaston Cup w Birmingham, swój pierwszy tytuł singlowy od ponad dwóch lat. King miał 38 lat i był dwunasty na Wimbledonie. W meczu trzeciej rundy z Tanyą Harford z RPA, King przegrała 7: 5, 5: 4 (40-0), zanim pozorna zwyciężczyni Harford została uznana za „nie w górę” przez arbitra, czego RPA gwałtownie protestowała. Następnie King zapisał kolejne dwa punkty meczowe, aby wygrać drugiego seta 7-6 (2), a następnie trzeciego seta 6-3., King powiedziała na konferencji prasowej po meczu: „nie pamiętam, kiedy byłem tak blisko porażki i wygranej. Kiedy byłem w dół 4-5 i miłość–40, powiedziałem sobie ,” jesteś tu 21 lat, więc użyj tego doświadczenia i trzymaj się.W czwartej rundzie King znokautowała w setach Australijkę Wendy Turnbull z szóstego miejsca. W ćwierćfinale uległa Tracy Austin 3: 6, 6: 4, 6: 2, stając się najstarszą półfinalistką Wimbledonu od czasu Dorothei Douglass Lambert Chambers w 1920 roku., Było to pierwsze w karierze zwycięstwo Kinga nad Austinem po pięciu porażkach i odwróciło wynik ćwierćfinału Wimbledonu w 1979 roku. King powiedział w swoim po meczu konferencji prasowej, „dzisiaj, spojrzałem na tablicy wyników, gdy byłem 2-0 w trzecim secie i' 2 ' wydawało się coraz większe i większe. W 1979 roku, kiedy byłem na tym samym etapie 2-0, byłem zmęczony i nic nie zostało. Ale dzisiaj czułem się o wiele lepiej i byłem Wielki psychicznie.,”Dwa dni później w półfinale, który był 250.meczem w karierze Kinga na Wimbledonie w grze pojedynczej, grze podwójnej kobiet i grze mieszanej, rozstawiona z drugim numerem Chris Evert pokonała King w swoim piątym meczu wynikiem 7: 6(4), 2: 6, 6: 3. King przegrywał seta i 2: 1 w drugim secie, wygrywając pięć kolejnych partii wyrównując mecz. King wyjaśniła, że przegrała mecz w pierwszym secie, nie zamieniając break pointów na 15-40 w drugim i czwartym meczu. Po rozpoczęciu roku na emeryturze, King zakończył rok 1982 na 14 miejscu na świecie.,

osiągnęła półfinał w swoim ostatnim występie na Wimbledonie, przegrywając z Andreą Jaeger 6: 1, 6: 1 po pokonaniu Kathy Jordan w ćwierćfinale, siódma rozstawiona Wendy Turnbull w czwartej rundzie, a Rosemary Casals, jej długoletnia partnerka deblowa, w trzeciej rundzie. Jaeger twierdzi, że była bardzo zmotywowana do pokonania Kinga, ponieważ King pokonał Turnbulla, faworyta Jaegera, i ponieważ King odmówił ręcznika od asystenta tuż przed jej walką z Jaegerem, wyjaśniając: „nie zamierzam się pocić w tym meczu.,”

King została najstarszą zawodniczką WTA, która wygrała turniej singlowy, gdy wygrała turniej na kortach trawiastych Edgbaston Cup w Birmingham w wieku 39 lat, 7 miesięcy i 23 dni po zwycięstwie w finale z Alycią Moulton. Jej bilans 20 tytułów Wimbledon pozostał, gdy partnerował Steve Denton i nr. 1 nasiona w grze mieszanej, przegrali 6-7(5-7), 7-6(7-5), 7-5 do Johna Lloyda & , Podczas wielkoszlemowego US Open w 1983 roku King nie grała w singlu, ale partnerowała Sharon Walsh w deblu kobiet, dochodząc do półfinału i Trey Waltke w deblu mieszanym, przegrywając w drugiej rundzie. Ostatnim oficjalnym pojedynkiem w karierze Kinga była przegrana w drugiej rundzie z Catherine Tanvier podczas Australian Open 1983.

w latach 1984-1990 Król grał sporadycznie w deblu. Wraz z Vijayem Amritrajem zajęła szóste miejsce na Wimbledonie w grze mieszanej, ale wycofała się przed rozpoczęciem turnieju., W marcu 1990 roku wycofała się z gry w deblu. W swoim ostatnim meczu deblowym, King i jej partnerka, Jennifer Capriati, przegrały w drugiej rundzie z Brendą Schultz-McCarthy i Andreą Temesvári 6: 3, 6: 2 na turnieju Virginia Slims of Florida.

King został kapitanem drużyny United States Fed Cup i trenerem jej kobiecej drużyny Tenisowej. W 1996 roku poprowadziła Stany Zjednoczone do Mistrzostw Fed Cup i pomogła Lindsay Davenport, Gigi Fernández i Mary Joe Fernández zdobyć złote medale olimpijskie.,

w 2002 roku King zwolnił Capriatiego z zespołu Fed Cup, mówiąc, że Capriati naruszył zasady zabraniające przyprowadzania i trenowania z trenerami osobistymi. Wielu popierało decyzję Kinga, ale wielu uważało, że kara była zbyt surowa, zwłaszcza z perspektywy czasu, gdy Monica Seles i Lisa Raymond zostały pokonane przez niżej notowane Austriaczki, Barbarę Schett i Barbarę Schwartz. W następnym roku Zina Garrison został królem jako kapitan Fed Cup.,

aktywność w tenisieedytuj

kompensacja Zawodówedytuj

przed rozpoczęciem ery open W 1968 roku, King zarabiał 100 dolarów tygodniowo jako instruktor na placu zabaw i student California State University w Los Angeles, gdy nie grał w dużych turniejach tenisowych.

w 1967 roku, King skrytykował United States Lawn Tennis Association (USLTA) w serii konferencji prasowych, potępiając to, co nazwała praktyką „szamaturyzmu” USLTA, gdzie najlepsi gracze otrzymywali wynagrodzenie za udział w turniejach., King twierdził, że jest to skorumpowany i utrzymał grę wysoce elitarną. King szybko stał się znaczącą siłą w otwarciu tenisa na profesjonalizm. King powiedział to o amatorskiej grze,

w Ameryce tenisiści nie są ludźmi. Jeśli jesteś w tenisa, jesteś skrzyżowaniem panhandler i wizyty teściowej. Nie jesteś szanowany, jesteś tolerowany. W Anglii jesteś szanowany jako artysta. W Europie jesteś ważną osobą. Manuel Santana zostaje odznaczony przez Franco. Królowa prowadzi aplauz., Ile razy byłem prezentowany w Białym Domu? Całe życie pracujesz, żeby wygrać Wimbledon i Forest Hills, a ludzie mówią: „to miłe. Co teraz zrobisz ze swoim życiem?”Nie pytają o to Mickeya Mantle' a. Zatrzymajcie 12 ludzi na ulicy i zapytajcie ich, kim jest Roy Emerson, a oni utknęli na odpowiedź, ale znają trzeciego strażnika z prawej strony Baranów. Chciałbym zobaczyć, jak tenis wychodzi ze swojego” sissy”, i zobaczyć, jak jakiś facet krzyczy, „Wal, ty bum” i zobaczyć, że to gra, w której nie musisz mieć lorgnette lub szarfy na smokingu, aby wejść i obejrzeć.,

walcz o równouprawnienie płciedytuj

Kiedy rozpoczęła się era open, Król prowadził kampanię na rzecz równych nagród pieniężnych w grach mężczyzn i kobiet. W 1971 roku jej mąż, Larry King, stworzył pomysł utworzenia kobiecej grupy dziewięciu zawodników przy wsparciu finansowym założycielki magazynu World Tennis Gladys Heldman i sponsoringu Prezesa Virginii Slims, Joe Cullmana. King stała się pierwszą kobietą sportowcem, która zarobiła ponad 100 000 dolarów amerykańskich w puli nagród pieniężnych. King wygrał US Open w 1972 roku, ale otrzymał 15 000 dolarów mniej niż mistrz mężczyzn Ilie Năstase., Oświadczyła, że nie zagra w następnym roku, jeśli nagroda pieniężna nie będzie równa. W 1973 roku US Open stał się pierwszym dużym turniejem oferującym równe nagrody pieniężne dla mężczyzn i kobiet.

King poprowadziła starania zawodniczek o wsparcie pierwszej profesjonalnej kobiecej trasy tenisowej w latach 70.pod nazwą Virginia Slims, założonej przez Gladys Heldman i ufundowanej przez Josepha Cullmana z Philip Morris. Po zakończeniu trasy King pracował niestrudzenie, aby ją promować, mimo że wielu innych najlepszych graczy nie było wspierających., „Przez trzy lata mieliśmy dwie trasy koncertowe i ze względu na ich rządy Navratilova i Olga Morozova musiały zagrać drugą trasę. Chris, Margaret, Virginia, pozwolili nam wykonywać pionierską pracę i nie byli dla nas zbyt mili. Jeśli wrócisz i spojrzysz na Stare cytaty; grali dla miłości do gry, My graliśmy dla pieniędzy. Kiedy dostaliśmy wsparcie i pieniądze, wszyscy graliśmy razem – ciekawe dlaczego? Starałem się nie denerwować. Przebaczenie jest ważne. Naszym zadaniem było mieć jeden głos i zdobyć ich.,”

w 1973 roku King została pierwszą przewodniczącą women 's players union – Women' s Tennis Association. W 1974 wraz z mężem Larrym Kingiem i Jimem Jorgensenem założyła magazyn womenSports i założyła Women ' s Sports Foundation. Również w 1974 roku powstał zespół World TeamTennis, założony przez Larry 'ego Kinga, Dennisa Murphy' ego, Franka barmana i Jordana Kaisera. W 1982 został komisarzem ligi, a w 1984 głównym właścicielem.

King jest członkiem Rady honorowych powierników Sports Museum of America, która została otwarta w 2008 roku., Muzeum jest siedzibą Billie Jean King International Women 's Sports Center, obszernego women' s sports hall of fame i wystawy.